Alexis
Admin,Władczyni
Dołączył: 11 Sty 2010
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 15:28, 18 Lut 2010 Temat postu: Hugenoci |
|
|
Hugenoci czyli inaczej kalwiniści, wyznawcy odłamu protestantyzmu, który pojawił sie w reformacji ( wywołanej demoralizacją Kościoła.
Kalwinizm - nazwa reformowanego wyznania pochodząca od jej twórcy - Jana Kalwina. Założenia kalwinizmu są bardzo zbliżone do luteranizmu, występują jednak pewne różnice.
- teoria predestynacji czyli wiara w to, że los człowieka jest z góry przesadzony, to Bóg wyznacza go do zbawienia, człowiek sam nie może niczego zrobić, jego los jest zapisany w gwiazdach przez Boga i nieodmieniany. Tym samym również neguje sens dobrych uczynków jako drogi do zbawienia, podobnie jak w luteranizmie stanowią one jedynie dowód, iż dany człowiek został przez Boga wybrany, by być zbawiony.
- sakrament komunia ma charakter symboliczny, stanowi jedynie przypomnienie o ofierze Chrystusa z ciała i krwi.
- pracowitość i bogacenie się jest cnota, posiadanie majątku jest przejawem Bożej łaski i nagroda za pracowitość, natomiast bieda jest wynikiem lenistwa i karą za nie, wyrazem niełaski.
- surowa moralność (kalwinizm przyjął się głownie w warstwach mieszczańskich - szybko się bogacących)
- zasada ciągłego reformowania się i ewoluowania doktryny kościelnej (wedle zasady Ecclesia reformata semper reformanda – Kościół reformowany ciągle reformujący się) – przez to pierwotny kalwinizm ze swoimi surowymi zasadami stał się jednym z bardziej liberalnych wyznań chrześcijańskich
- dwa sakramenty – chrzest i eucharystia. (podczas sakramentu Komunii, zwanego Wieczerzą Pańską nie uznaje się transsubstancjacji, jest ona jedynie aktem symbolicznym obecności Chrystusa)
- zakaz umieszczania w kościele obrazów i rzeźb – w odróżnieniu od kościołów luterańskich w kalwinizmie nie stosuje się nawet krucyfiksów, czyli krzyży z figuralną postacią Chrystusa
- kult Biblii, zwłaszcza Ewangelii
- tradycja kościelna nie ma wpływu na doktryny kościelne
- odrzucona jest (podobnie jak w wielu innych wyznaniach protestanckich) tzw. sukcesja apostolska
- powszechne kapłaństwo wszystkich wiernych (księża pełnią funkcję kaznodziejów, ordynowanych z urzędu; brak rozbudowanej hierarchii).
- zbawienie jest ograniczone, tzn. Jezus umarł nie dla zbawienia wszystkich ludzi, lecz tylko tych wybranych przez Boga
- odrzucenie wolnej woli człowieka (łaski Boga raz danej nie można stracić, ani z własnej woli odrzucić)
- akcentowanie wszechmocy Boga i nicości człowieka, "skażonego" przez grzech pierworodny
- podkreślanie roli zbawienia przez wiarę dzięki Łasce Bożej ("religia wiary") w opozycji do innych wyznań, uznawanych przez kalwinizm za tzw. "religie uczynków", (np. do katolicyzmu
Duchownych kalwińskich nie obowiązuje celibat, mogą mieć żonę i dzieci.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Alexis dnia Śro 21:21, 07 Kwi 2010, w całości zmieniany 2 razy
|
|